Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

II miejsce w ogólnopolskim konkursie dla zespołu naukowców z UZ

7 listopada 2016 r.

 

4 listopada 2016 w Górażdżach odbyła się finałowa GALA Konkursu Quarry Life Award 2016, organizowanego przez HeidelbergCement Group. Zespół koordynowany przez dr Krystynę Walińską, złożony z pracowników i doktorantów Wydziału Nauk Biologicznych UZ – prof. dr. hab. Leszka Jerzaka, dr. hab. Bartłomieja Najbara, mgr Ewy Burdy i mgr Magdaleny Wieczorek, pracownika Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu – dr Ewy Nowackiej-Chiari, pracownika Nadleśnictwa Gubin – mgr. inż. Andrzeja Nowackiego i głównego specjalisty  Centrum Nauki Keplera-Centrum Przyrodniczego – Roberta Rektora, zajął II miejsce w Polsce!!!

Zespół zrealizował projekt „Działania optymalizujące warunki siedliskowe w Kopalni Surowców Mineralnych w Nowogrodzie Bobrzańskim”. Nagrodzony projekt weźmie udział w międzynarodowym etapie konkursu, którego wyniki poznamy w grudniu br.

 

 

P1610513.JPG P1610518.JPG P1610528.JPG P1610536kor.JPG

 

 

Quarry Life Award to międzynarodowy konkurs zainicjowany przez koncern HeidelbergCement popularyzujący walory przyrodnicze terenów kopalnianych.

Inicjatywa jest skierowana do uczniów, studentów i naukowców kierunków przyrodniczych szkół podstawowych, średnich oraz uczelni wyższych, a także organizacji non-profit i instytucji działających na rzecz ochrony przyrody. Konkurs jest kilkuetapowy. Spośród nadesłanych propozycji projektów, jury krajowe wybiera 5, które będą realizowane w kopalniach.

 

Kopalnie biorące udział w QLA 2016:

- Kopalnia Wapienia „Strzelce Opolskie” (woj. opolskie)

- Kopalnia Wapienia „Górażdże” (woj. opolskie)

- Kopalnia Surowców Mineralnych „Ruda” (woj. śląskie)

- Kopalnia Surowców Mineralnych „Nowogród Bobrzański” (woj. lubuskie)/

 

Prace terenowe w kopalniach trwają pół roku (od marca do września). Po tym okresie zespoły przedstawiają wnioski z przeprowadzonych prac badawczych oraz wskazania dotyczące podjęcia prac rekultywacyjnych. Finały edycji krajowych mają miejsce jesienią, jednak na tym nie kończy się konkurs!

 

Wszystkie pięć projektów wyróżnionych w ramach edycji krajowych jednocześnie bierze udział również w konkursie na szczeblu międzynarodowym. Trzecia edycja QLA zakończy się zatem w grudniu 2016 roku.

 

Nagrody na szczeblu krajowym:

 

I miejsce – 5 000 euro

II miejsce – 3 000 euro

III miejsce – 1 500 euro

 

Pula nagród międzynarodowych wynosi natomiast 80 000 euro (po 10 tys. w każdej z kategorii plus dodatkowo 30 000 euro nagrody głównej).

 

Kategorie konkursowe QLA 2016:

 

• Badania nad gatunkami i siedliskami – projekt umożliwiający pogłębienie wiedzy naukowej na temat gatunków i siedlisk występujących na obszarach wydobywczych.

 

• Zarządzanie bioróżnorodnością – projekt optymalizujący wartość bioróżnorodności podczas wydobycia lub po jego zakończeniu, dzięki zastosowaniu innowacyjnych technik zarządzania bioróżnorodnością.

 

• Edukacja i podnoszenie świadomości – projekt mający na celu podnoszenie świadomości na temat znaczenia bioróżnorodności dla społeczeństwa (np. narzędzia edukacyjne, wydarzenia, szlaki przyrodnicze, współpraca ze społecznością lokalną, szkołami, organizacjami pozarządowymi itp.).

 

• Ponad granicami kopalń – nowa kategoria! Dla projektów badających wpływ kopalni na bioróżnorodność otaczającego ją terenu.

 

• Projekty szkolne – kategoria zarezerwowana dla uczniów, stworzona w celu zachęcenia najmłodszych przyrodników do uczestnictwa w projektach badawczych realizowanych w jednej z powyższych kategorii (do udziału zapraszamy uczniów szkół podstawowych i średnich oraz studentów studiów wyższych I stopnia).

źródło: https://www.facebook.com/quarrylifeawardpolska/about/

 

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT